LNKarno 2015/2020

It’s the third annual* LNKarno Festival, a reprise of Locarno’s lineup from five years ago, viewed on my couch** in Lincoln***. The real Locarno was happening last week… or was it? They send me daily emails, and I have yet to really figure out what’s happening over there – I think a mix of in-person and online screenings of movies from previous years, and some panels about films that had to interrupt production this year. Anyway, that’s a problem for 2025 (if man’s still alive), because this weekend it’s all about looking back to 2015.

* skipped last year, we had a mini true/false weekend instead
** bed *** Atlanta

LNKarno-week viewings linked in green, regular blue links are films I’d seen previously, unlinked are films of interest that I haven’t watched yet.

Main Competition:

No Home Movie (Chantal Akerman)
Lost and Beautiful (Pietro Marcello)
Entertainment (Rick Alverson)
Winter Song (Otar Iosseliani)
Right Now, Wrong Then (Hong Sang-soo)
Chevalier (Athina Rachel Tsangari)
Cosmos (Andrzej Zulawski)
The Sky Trembles and the Earth Is Afraid and the Two Eyes Are Not Brothers (Ben Rivers)
Happy Hour (Ryûsuke Hamaguchi)
On Football (Sergio Oksman)

Filmmakers of the Present (first and second features)

The Nightmare (Achim Bornhak)
Kaili Blues (Bi Gan)
The Movement (Benjamín Naishtat)
Olmo & the Seagull (Petra Costa & Lea Glob)
Dead Slow Ahead (Mauro Herce)

Critics’ Week (documentary section organized by a swiss film journalist group)

Call Me Marianna (Karolina Bielawska)
Brothers (Wojciech Staron)

Piazza Grande (open air screenings, out of competition)

Ricki and the Flash (Jonathan Demme)
Trainwreck (Judd Apatow)
Summertime (Catherine Corsini)

Signs of Life (new forms and innovation)

Deux Remi, deux (Pierre Leon)
88:88 (Isiah Medina)
Academy of Muses (José Luis Guerin)
Machine Gun or Typewriter? (Travis Wilkerson)

Fuori Concorso (non-competitive, features and shorts by established filmmakers)

The Glory of Filmmaking in Portugal (Manuel Mozos)
Estratos de la imagen (Lois Patiño)
Noite sem distancia (Lois Patiño)
Riot (Nathan Silver)
Topophilia (Peter Bo Rappmund)
Le bois dont les reves sont faits (Claire Simon)
L’architecte de Saint-Gaudens (Julie Desprairies & Serge Bozon)

Others on the program, including a Sam Peckinpah retrospective:

I Don’t Belong Anywhere – Le cinema de Chantal Akerman (Marianne Lambert)
Kid (Júlio Bressane)
The Girl Chewing Gum (1976, John Smith)
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974)
Ride the High Country (1962)
Major Dundee (1965)
The Wild Bunch (1969)
The Ballad of Cable Hogue (1970)
Straw Dogs (1971)
The Getaway (1972)

Related posts